Jak přežít exekuci – jakou si najít práci

exekučně zabaveno - ikonkaJakmile se naše závazky vůči komukoliv (stát, obchodní partner, banka, apod.) dostanou až do fáze, kdy je začne řešit exekutor, je už obvykle dost pozdě na to, se pokusit jakkoliv bránit. Kdo má dost peněz, může se pokusit dohodnout s exekutorem buď na úhradě celého dluhu, nebo alespoň na splátkovém kalendáři. Kdo peníze nemá, dočká se obstavení majetku (nemovitost, auto, vybavení domácnosti), a kdo už nemá žádný majetek a je zaměstnanec, tomu exekutor obstaví plat. Díky automatickému a necitlivému postupu exekutora tak dlužník bez varování přijde o velkou část své výplaty (dostane jen životní minimum), ale často přijde také o práci (a tedy poslední a jediný zdroj příjmů), neboť zaměstnavatelé si mohou vybírat kdo pro ně má pracovat a člověk s exekucí to často být nemůže. Jste-li v podobné situaci, poradíme vám v dnešním článku, jak si své příjmy zachovat, což vám např. umožní splácet několika různým věřitelům současně a zároveň i důstojně žít.

[hidepost]

Zřízení bezpečného účtu v bance

Jelikož může exekutor obstavit i účet přímého rodinného příslušníka (manžel/ka, děti), je vhodné mít přítele či vzdálenějšího příbuzného, ke kterému máte 100% důvěru, a který bude ochoten vám pomoci. S tím se dohodněte, aby si zřídil zcela nový účet v jiné bance, než má ten svůj osobní. K účtu si nechte vystavit platební kartu (pro výběry hotovosti z bankomatu), a internetové bankovnictví (např. pro platby telefonních účtů).
Nikdy neposílejte splátky úvěrů z tohoto cizího bankovního účtu!

Jsem zaměstnanec, mám exekuci na mzdu a dostávám jen životní minimum

Chci zůstat u svého zaměstnavatele

Zkuste svému zaměstnavateli nabídnout přechod na IČO (spolupráce na Živnostenský list), s tím, že by vám vypláceli částku ve výši vaší stávající hrubé mzdy. Firma tím ušetří tisíce až desetitisíce korun měsíčně (rozdíl mezi vaší superhrubou a hrubou mzdou) a vy si přijdete na podobnou částku, jako je nyní vaše čistá mzda. To samozřejmě i se započtením výhod o které zřejmě přijdete (dovolená, auto, stravenky, příspěvek na důchodové připojištění, nefinanční zaměstnanecké benefity, atd.), a daní či odvodů, které jako OSVČ budete muset platit.

Nemohu zůstat u svého zaměstnavatele

Najděte si práci, kde hledají spolupracovníky na IČO (inzeráty v novinách typu Annonce či Metro). I když to bohužel v inzerátech obvykle není jasně uvedeno, většinou se jedná o pozice obchodní zástupce, nebo operátor v callcentru. Obojí jsou to poměrně nepopulární práce, ale kdo má normální vyřídilku, může si takto zcela běžně vydělat 40 až 60 tisíc korun měsíčně. Ti nejlepší si pak vydělávají měsíčně i přes 100 tisíc korun. Protože tito zaměstnavatelé mají trvalý nedostatek pracovníků, nebudou se vás ptát, proč chcete výplatu posílat na účet někoho cizího.

Jakmile budet mít zajištěn trvalý rozumný příjem, umožňující splácení (obvykle po 3. měsíci spolupráce), navrhněte vašim věřitelům splátkové kalendáře, které si budete moci dovolit na 100% dodržovat. I když se vás nepřemýšlející věřitel či exekutor budou nutit do vyšších splátek, trvejte na menších částkách s tím, že vyšší nejste schopni garantovat. Řekněte, že když budete moci uhradit více (např. po obchodně vydařeném měsíci v práci), tak sami od sebe věřiteli pošlete větší částku, než ke které se zavážete ve splátkovém kalendáři.

Výše uvedené rady nemají za cíl obcházet zákony či povinnosti dlužníků, ale mají pomoci umožnit slušným lidem důstojně žít, když jim v tom exekutoři brání. Vydělané peníze použijte na pravidelné splátky vašim věřitelům, a zájezdy na dovolenou či jiné radovánky si ponechte až na dobu, kdy nikomu nebudete dlužit ani korunu po splatnosti.

Máte-li jakékoliv dotazy k tomuto článku, použijte komentáře pod ním. Váš e-mail nebude zveřejněn, ale přijde vám na něj naše odpověď.

[/hidepost]

4 thoughts on “Jak přežít exekuci – jakou si najít práci

    1. Dobrý den,
     každý den nám chodí několik registrací, chyba tedy bude nejspíš na vaší straně.
     Zkuste se po zaregistrování podívat do vaší e-mailové schránky, včetně složky “spam“, náš systém totiž automaticky odesílá e-mail s potvrzujícím odkazem, na který je nutno kliknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..